Tretji dan kongresa
Tretji dan svetovnega kongresa Fetus as a Patient in 25. Novakovih dni smo začeli s plenarnimi predavanji domačih in tujih predavateljev.
Letošnje teme Novakovih dni so bile posvečene preprečevanju perinatalnih in neonatalnih okužb, osrednja tema dopoldanskega dela kongresa Fetus as a Patient pa so bili prenatalni in neonatalni presejalni ter diagnostični testi.
Popoldanski program se je nadaljeval z drugim sklopom predstavitev posterjev, ki so ponudili vpogled v raznolika raziskovalna vprašanja in klinične prakse.
Zadnji sklop predavanj je obravnaval tako fetalni in neonatalni razvoj ter rast kot tudi tematiko fetalne in neonatalne smrti.
V okviru Novakovih dni smo podelili nagrado Mojce Novak, ki jo za najboljšo klinično raziskavo s področja perinatologije, opravljeni pod mentorstvom izr. prof. dr. Tanje Premru Sršen, dr. med., v letu 2025 prejmeta Sara Čebron in Anja Rupar, za svojo raziskovalno nalogo z naslovom Povezava diskordance v porodnih težah bihorijskih dvojčkov s pojavnostjo preeklampsije pri nosečnici.
Zaključek kongresa je zaznamovala podelitev Young Scientist Award, ki jo podeljuje International Society of the Fetus as a Patient. Letošnji prejemnici nagrade sta Tjaša Šikonja in Zala Sršen, ki sta pod mentorstvom prof. dr. Miha Lučovnik, dr. med. in doc. dr. Renate Košir Pogačnik, dr. med., pripravili raziskovalno nalogo z naslovom Vpliv predporodnega betametazona na kratkoročno variabilnost plodovega srčnega utripa pri plodovih z zastojem v rasti.
Dogodek pa ni bil zgolj znanstveni kongres – bil je tudi srečanje, prežeto z duhom mednarodnega in interdisciplinarnega povezovanja, ter skupne zaveze za skrb najranljivejših pacientov in njihovih družin.
Občutek pripadnosti edinstveni skupnosti, zgrajeni na medsebojnem spoštovanju, hvaležnosti in zaupanju, je še dodatno zaznamoval nepozaben zaključek tridnevnega srečanja. Z besedami predsednice kongresa, izr. prof. dr. Tanje Premru Sršen, dr. med., – Nikoli ne pozabite – za vsakim ultrazvokom, vsakim srčnim utripom, se skriva zgodba, upanje.
Nagrada Mojce Novak
Vsako leto v okviru Novakovih dni podelimo nagrado Mojce Novak – priznanje, namenjeno študentom medicine in babištva, specializantom ginekologije in porodništva, anesteziologije in pediatrije ter mladim babicam (do pet let po diplomi). Nagrado smo poimenovali po mladi zdravnici in raziskovalki, ki nas je po dolgotrajnem boju z boleznijo prezgodaj zapustila.
Letos nagrado za najboljšo klinično raziskavo s področja perinatologije prejmeta Sara Čebron in Anja Rupar za raziskovalno nalogo z naslovom »Povezava diskordance v porodnih težah bihorijskih dvojčkov s pojavnostjo preeklampsije pri nosečnici«, opravljeno pod mentorstvom izr. prof. dr. Tanje Premru Sršen, dr. med.
Nalogo je ocenila tričlanska strokovna komisija v sestavi predsednika komisije, prof. dr. Miha Lučovnik, dr. med., in članicama prof. dr. Tatjana Stopar Pintarič, dr. med., DEAA, in asist. dr. Tina Perme, dr. med.
Komisija je pri ocenjevanju upoštevala strokovnost, jasnost, klinično uporabnost in odmevnost oddanih del. Nagrajena naloga je bila predstavljena v obliki predavanja v okviru svetovnega kongresa Fetus as a Patient in 25. Novakovih dni.
Avtoricama in mentorici iskreno čestitamo!
Drugi dan kongresa
Drugi dan svetovnega kongresa Fetus as a Patient in 25. Novakovi dnevi smo otvorili s plenarnimi predavanji priznanih vabljenih strokovnjakov, ki so predstavili najnovejša dognanja in izzive na področju fetalne in perinatalne medicine.
Po kosilu je sledil prvi sklop predstavitev posterjev, ki je ponudil zanimiv vpogled v aktualne raziskovalne trende in klinične izkušnje s celega sveta.
Popoldanski del predavanj je bil posvečen temam, kot so antenatalno in neonatalno svetovanje, fetalne in neonatalne intervencije, meja viabilnosti ter vpliv življenjskega sloga ženske na nosečnost, plod in novorojenčka.
Dan smo zaključili v sproščenem vzdušju ob dobri hrani, pijači in prijetnem druženju.
Častna priznanja ZPMS 2025
Združenje za perinatalno medicino Slovenije vsako leto podeli častna priznanja posameznikom, ki so s svojim znanjem, delom in zavzetostjo pomembno prispevali k razvoju perinatalne medicine ter k izboljšanju zdravja mater in novorojenčkov.
prof. dr. MIROSLAV PETROVEC, dr. med.
Prejemnik častnega priznanja, ki ga Združenje za perinatalno medicino podeljuje za dolgoletno delo in zgledno sodelovanje na področju obravnave nosečnic, porodnic in novorojenčkov, je v letu 2025 profesor dr. Miroslav Petrovec, doktor medicine, mikrobiolog, raziskovalec, mentor, učitelj, avtor številnih člankov, predvsem pa naš neumorni in vedno dostopni svetovalec pri iskanju vzrokov za infektivno bolezen nosečnice, ploda ali novorojenčka.
Vsi dosežki profesorja Miroslava Petrovca pa še zdaleč ne prikažejo vseh vrlin in osebnostnih potez našega “Mirča” – ki je s svojimi sodelavkami in sodelavci res vedno na voljo: za posvet po telefonu, za prihod v laboratorij od doma, za iskanje “starih” mikrobioloških vzorcev in njihovo diagnostiko kot pomoč v iskanju vzrokov stanja nosečnice, ploda, novorojenčka ter neumorno razmišljanje, kaj vse bi lahko še naredili, da bo izid čim boljši. Sam je sicer zapisal, “da sem še posebej ponosen na delo z vami, z ogroženimi nosečnicami in našimi malimi ali majhnimi pacienti, pa na pristne in vzorne kolegialne odnose med nami, kar predstavlja najlepši del mojega dela”. (Lilijana Kornhauser Cerar)
viš. pred. ANITA PRELEC, dipl. m. s., MSc
Predsednica Zbonice – Zveze ves čas svojega profesionalnega delovanja aktivno sodeluje, vodi in organizira različne dejavnosti, ki vodijo v razvoj in boljšo organiziranost slovenske perinatologije in njenega pomembnega člena – babištva. Čeprav zdravniška in babiška stroka nismo vedno na popolnoma enakih stališčih, smo pa vedno na isti strani, odlična skrb za naše nosečnice, porodnice, otročnice in novorojenčke. Izzivov nikoli ne zmanjka, možnosti za napredek prav tako ne in Anita, ta nagrada ni samo prepoznavanje tvojega minulega dela, ampak predvsem spodbuda za prihodnost, da se jutri skupaj spoprimemo z vsemi novimi izzivi perinatologije in slovenskega zdravstva.
Anito odlikuje delavnost, najširši pogled na zdravstveno nego in babištvo in izjemna pozitivna energija ter želja po povezovanju vseh členov, ki oblikujejo sodobno perinatologijo. Obogatena z znanjem, ki ga je pridobivala doma in v tujini je sedaj »izkušena in modra«, na pravem mestu, da bo prihodnost babištva na slovenskem še svetlejša. Kljub temu, da Anita že skoraj 10 let ne dela več kot babica v porodnem bloku, jo še vedno, kot sama pravi, včasih stisne pri srcu ob pogledu in spominu na novorojenčka in njegovo gladko kožo. Poklic babice ji je zlezel pod kožo in je pomemben del njenega življenja. Fascinira jo, da imajo zdaj otroci, ki jih je pomagala spraviti na svet, že tudi sami otroke. In ravno to jo dela še boljšo. (Gorazd Kavšek)
mag. STANKO PUŠENJAK, dr. med., specialist ginekologije in porodništva
Stanko je bil Stanko. Preprosto človeški, vsestranski, dober zdravnik in dober prijatelj. Bil je odličen sogovornik bodisi pri strokovnih, zdravstvenih, družbenih ali političnih temah. Imel je premišljena mnenja in stališča, ki jih je argumentirano in čvrsto zagovarjal. Kljub temu je z veseljem izmenjal mnenja in argumente z drugače mislečimi. Pogovor z njim je bil zato vedno bogat in živahen.
Stanko je bil odprt, iskren, dobromisleč in spoštljiv do vseh. Rad se je družil s svojimi sodelavci tako v službi kot ob različnih priložnostih. Svojim kolegom je vedno nudil strokovno pomoč, kadarkoli so jo potrebovali. Znal se je odločati in stati za svojimi odločitvami. Te so vedno slonele na zdravem razmisleku in strokovnih argumentih. Kolegi in ostali sodelavci so ga zato zelo spoštovali in upoštevali.
In Stankovo življenje je bilo polno izjemnih in nenavadnih stvari. (Tanja Premru Sršen)
mag. MIRJANA MIKSIĆ, dr. med., specialistka pediatrije in neonatologije
V letu 2025 Združenje za perinatalno medicino Slovenije (posthumno) podeljuje častno priznanje za področje neonatologije asistentki z magisterijem Mirjani Miksić, doktorici medicine, specialistki pediatrije in neonatologije, v spomin na njeno delo, poslanstvo, prijateljstvo in sodelovanje z vsemi s tega področja medicine ter kot izraz spoštovanja in zahvale.
Delo jo je vedno zelo veselilo in mu je bila predana z dušo in telesom. Vedno je dajala prednost kliničnemu delu, ob tem pa je delovala tudi raziskovalno. Bila je aktivni član strokovnih združenj s svojega strokovnega področja, delovala je v Združenju za perinatalno medicino Slovenije in v Neonatalni sekciji Združenja za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu, kjer je zadnje leto opravljala funkcijo podpredsednice. Kot soorganizator številnih strokovnih srečanj s področja neonatologije in pediatrične kardiologije je v zadnjem obdobju organizirala tudi uspešno in dobro sprejeto učno delavnico z mednarodno udeležbo s področja ultrazvočnega pregleda srca pri novorojenčkih, kar ji je bilo v veliko veselje in ponos.
Preostanek prostega časa je rada preživljala v naravi, na sprehodih s psom ali pa z delom na vrtu. Želela je več potovati in imeti več stikov s sorodniki in prijatelji. Neizmerno je pogrešala rodno Dalmacijo in matično družino, saj ji preveč intenziven delovni tempo ni dovoljeval toliko obiskov, kot si je želela. Vse to je prelagala na čas po upokojitvi … (Milena Treiber)
Otvoritev svetovnega kongresa Fetus as a Patient in 25. Novakovi dnevi
Svečano otvoritev kongresa so z glasbenimi nastopi obogatili mladi talenti iz Glasbenega ateljeja Tartini ter Konzervatorija za glasbo in balet Ljubljana.
Prisotne so v uvodnih nagovorih pozdravili predsednica kongresa, izr. prof. dr. Tanja Premru Sršen, dr. med., strokovni direktor Ginekološke klinike UKC Ljubljana, prof. dr. Borut Kobal, dr. med., ter predsednik mednarodne organizacije International Society of the Fetus as a Patient, prof. dr. Frank Chervenak.
Njihove spodbudne besede so poudarile pomen sodelovanja, izmenjave znanja in multidisciplinarnega pristopa v sodobni perinatalni medicini.
Otvoritveno slovesnost smo sklenili s podelitvijo prestižnih nagrad, ki jih podeljuje International Society of the Fetus as a Patient – nagrado William Liley Award. Letos so jo prejeli izr. prof. dr. Tanja Premru Sršen, dr. med., doc. dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med., ter dr. Abdallah Adra iz Libanona.
Podeljena so bila tudi častna priznanja Združenja za perinatalno medicino. Prejemniki letošnjih priznanj so viš. pred. Anita Prelec, dipl. m. s., MSc, prof. dr. Miroslav Petrovec, dr. med., ter posthumno mag. Mirjana Mikšić, dr. med., in mag. Stanko Pušenjak, dr. med. S priznanji smo izrazili iskreno spoštovanje do njihovega izjemnega prispevka k razvoju perinatalne medicine v Sloveniji.
Večer smo zaključili v prijetnem vzdušju ob druženju, dobri hrani in pijači.
Fetus as a Patient – predkongresne delavnice
Prvi dan svetovnega kongresa Fetus as a Patient, ki letos poteka skupaj s 25. Novakovimi dnevi, smo začeli s strokovno bogatim in praktično usmerjenim programom delavnic.
Udeleženci so imeli priložnost sodelovati na naslednjih delavnicah: medenična vstava, oživljanje novorojenčka, vakuumska ekstrakcija, varovanje presredka, sporočanje slabe novice ter uporaba umetne inteligence in orodja ChatGPT v perinatologiji.
Delavnice so privabile številne udeležence in vzpodbudile bogato strokovno izmenjavo mnenj.
25. Novakovi dnevi
Vabljeni na 25. Novakove dneve, ki bodo nekaj posebnega!
V Združenju za perinatalno medicino Slovenije smo se odločili, da leta 2025 organiziramo svetovni kongres Fetus as a Patient in dogodek združimo z našimi Novakovimi dnevi. Povabili smo zanimive predavatelje iz vsega sveta in organizacijo zaupali profesionalcem – agenciji MCA.
25. Novakovi dnevi, s temo Preprečevanje perinatalnih in neonatalnih okužb, bodo torej del svetovnega kongresa. Stremimo k temu, da bodo teme in predavatelji aktualni predvsem za slovensko strokovno javnost, hkrati pa zanimivi tudi za vse udeležence iz tujine.
Teme svetovnega kongresa Fetus as a Patient bodo pokrivale široko perinatalno področje, od rasti in razvoja ploda in novorojenčka, smrti ploda in novorojenčka, vpliv življenjskega sloga ženske na nosečnost, plod in novorojenčka, do prenatalnih in neonatalnih presejalnih in diagnostičnih testov. Teme bodo pokrivale tudi dileme pri nedonošenčkih, ki se rodijo na meji viabilnosti in medicinske intervencije pri plodu in novorojenčku, ki so sicer že ozko specialne, pa vendar pomembne, da jih pozna in je z njimi seznanjen vsak ginekolog porodničar.
Kongres je odlična priložnost za vaše sodelovanje, zato vas vabimo, da pošljete prispevke in abstrakte, saj jih bo komisija izbrala nekaj, ki bodo predstavljeni v obliki kratkih predavanj in kot plakati.
Tudi letos smo razpisali Nagrado Mojce Novak za slovenske mlade avtorje – povezava, prav tako bomo podelili nagrado za najboljši prispevek za mlade udeležence na kongresu – povezava.
Vsi izbrani prispevki bodo objavljeni v spletni reviji Journal of Perinatal Medicine, medtem ko bodo avtorji 3 do 5 najboljših prispevkov povabljeni k objavi članka v njihovi reviji s prostim dostopom, kar je res izjemna priložnost.
Že pred kongresom pa vas vabimo na delavnice – mesta so omejena, prijave zbiramo do zapolnitve mest.
Vidimo se od 14. do 16. maja 2025 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani!
LilI Steblovnik in Marijana Vidmar Šimic
Perinatologíja – veja medicine, ki se ukvarja z zdravstvenim varstvom nosečnice, porodnice in novorojenčka. (Slovenski medicinski slovar)