Spoštovana kolegica, spoštovani kolega! 

Trombocitne senzibilizacije v nosečnosti so posledica delovanja protitrombocitnih protiteles na trombocite. Protitelesa s svojim delovanjem povzročajo prehiter razpad trombocitov in s tem trombocitopenijo, ki se lahko pojavi pri nosečnici, plodu ali obeh.
Pojav trombocitopenije je odvisen od vrste protiteles, ki delujejo na trombocite. Poznamo avtoimunska in aloimunska antitrombocitna protitelesa.
Pri aloimunskih trombocitopenijah se pojavi fetalna in neonatalna aloimunska trombocitopenija (FNAIT). FNAIT je posledica transplacentnega prenosa in vezave aloimunskih protiteles na trombocitne antigene otroka, ki jih je podedoval od očeta. Aloimunizacija matere proti trombocitnim antigenom se lahko pojavi med nosečnostjo ali ob transfuziji trombocitov. Za razliko od eritrocitnih senzibilizacij se protitelesa tvorijo že v prvi nosečnosti, zato lahko FNAIT vpliva na zdravje ploda ali novorojenčka še preden posumimo na prisotnost aloimunizacije matere. Najresnejši zaplet predstavlja možganska krvavitev pri plodu ali novorojenčku, ki lahko povzroči različne zdravstvene zaplete. 

Univerzitetni klinični center Ljubljana je v oktobru 2024 pristopil k sodelovanju v mednarodni raziskavi, v kateri se preizkuša zdravilo, ki preprečuje prenos IgG protiteles preko posteljice in s tem preprečuje razvoj FNAIT. Zdravilo se že dalj časa preizkuša v populaciji nosečnic z eritrocitnimi senzibilizacijami, ker se je ob njegovi uporabi močno zmanjšala potreba po intrauterinih transfuzijah in pojavnost slabokrvnosti pri novorojenčku.
Zato vas vljudno vabim za sodelovanje v 3. fazi dvojno slepe, randomizirane študije: Klinično raziskovalna študija FREESIA-1 za nosečnice s tveganjem za aloimunsko trombocitopenijo ploda in novorojenčka (FNAIT; identifikator ClinicalTrials.gov: 80202135FNAIT3001).
Prosimo vas, da nosečnice s FNAIT ali s sumom na FNAIT zaradi zapletov v prejšnji nosečnosti, usmerite v Perinatalni dnevni center Ginekološke klinike Ljubljana, kjer jim bomo predstavili raziskavo in ob tem preverili izpolnjevanje pogojev za sodelovanje v raziskavi (prisotnost aloprotiteles anti-HPA-1a in pozitiven plodov genotip HPA-1a, potrjen s prostocelično plodovo DNK v materini krvi na podlagi testiranja, ki ga zagotovi raziskovalni center).
Tudi če se nosečnica za sodelovanje v raziskavi ne bo odločila, jo bomo naprej ustrezno obravnavali v Ambulanti za patološko nosečnost UKCLJ.

Primarni cilj te raziskave je ocena prednosti uporabe zdravila v primerjavi s placebom pri zmanjševanju tveganja za FNAIT pri nosečnicah s standardnim tveganjem, ki je opredeljeno kot FNAIT brez intrakranialne krvavitve ali brez močne krvavitve v predhodni nosečnosti. 

Vključitveni kriteriji za sodelovanje v raziskavi: 

  • gestacijska starost 8. do 14. tednov, 
  • anamnestičen podatek o vsaj eni predhodni nosečnosti s FNAIT ali sumom nanj, 
  • starost nosečnice 18 let ali več. 

Za napotitev pacientk ali več informacij o raziskavi prosim kontaktirajte glavno raziskovalko na spletni naslov: vesna.fabjan@kclj.si 

Cilj raziskave je vključitev vseh udeleženk, ki izpolnjujejo vključitvene pogoje, zato želimo aktivno vključiti posameznice iz različnih okolij, različnih ras in etničnih pripadnosti, različne starosti, različnega socialno-ekonomskega in invalidskega statusa. 

S spoštovanjem in v imenu raziskovalne skupine Kliničnega oddelka za perinatologijo Ginekološke klinike UKC Ljubljana glavna raziskovalka 

Asist. Vesna Fabjan Vodušek, dr. med. 

 

PRENESI ZLOŽENKO