UTRINKI Z NOVAKOVIH DNI 2024
NOVAKOVI DNEVI 2024 – 24. in 25. maj 2024
V petek in soboto so se v sončni prestolnici odvili tradicionalni Novakovi dnevi. Kongres je z uvodnimi besedami otvorila predsednica Združenja za perinatalno medicino Slovenije, mag. Lili Steblovnik, udeležence je nagovoril tudi strokovni direktor lokalnega organizatorja Ginekološke klinike UKC Ljubljana, prof. dr. Borut Kobal, s svojim izvrstnim nastopom pa so nas razveselili učenci Glasbenega ateljeja Tartini.
Letošnji temi “Nevrološke bolezni v nosečnosti in pri novorojenčku” in “Motnje imunosti in imunološka zdravila v nosečnosti in pri novorojenčku” sta ponudili raznolikost in bogastvo strokovnih vsebin, med drugim tudi vabljeno predavanje dr. Dietmarja Schlembacha (MD), strokovnjaka na področju materno-fetalne medicine in porodništva ter simpozij dr. Polone Pečlin z naslovom “Različne metode za sprožitev poroda”.
Letos je bila možnost predstavitve raziskav in zanimivih kliničnih primerov iz področja perinatologije v obliki plakata.
Podeljena je bila tudi nagrada Mojce Novak za najboljšo raziskovalno nalogo, in sicer je letošnja prejemnica Iva Kukovica, dr. med.
Večerno sproščeno druženje je postreglo z obilico smeha, glasbe, dobre hrane in predvsem odlične družbe!
Utrinki prikazujejo le delček dogajanja, ki je potekal v prijetnem vzdušju ter je ponudil pravo mero strokovnih vsebin in sproščenega druženja. V poletje odhajamo polni svežega znanja, novih idej in motivacije za nadaljnje delo.
Prejemniki častnih priznanj 2024
prof. dr. David Neubauer, dr. med., višji svetnik
“Prav optimizem z iskanjem dobrega v stvareh in ljudeh, povezovalnost, potrpežljivost in strpnost, razumevanje, srčnost ter sočutje so poleg obsežnega strokovnega znanja vrline, ki mu jih priznajo vsi, ki so z njim sodelovali – tudi perinatologi in neonatologi, ki nas povezuje Združenje za perinatalno medicino.”
Darja Trošt, dr. med.
“Ob tem Darja ni le strokovnjakinja na področju porodniške anestezije, temveč tudi odlična učiteljica, ki rada deli svoje znanje s študenti in specializanti različnih strok, ter odlična mentorica ne le zaradi znanja, ampak tudi zaradi natančnosti, jasnosti izražanja in profesionalnega odnosa.”
Jožica Drame, diplomirana babica
“Kot izredno strokovno podkovana babica ter hkrati srčna in dobrodušna oseba, ki je vedno pomagala vsem okrog sebe, je bila Jožica vir navdiha in steber moči pacientkam svojcem in sodelavcem, ki so se v vsakem trenutku lahko zanesli nanjo.”
Slovenska priporočila pri okužbi s parvovirusom B19 v nosečnosti
V Zdravniškem vestniku objavljena priporočila pri okužbi s parvovirusom B19 v nosečnosti:
Izvleček
Parvovirus B19 (B19V) povzroča pri otrocih in mlajših odraslih večinoma blago bolezen erythema infectiosum ali peto otroško bolezen. V nosečnosti se virus v 33–51 % lahko prenese na plod, pri katerem lahko zaradi inhibicije eritropoeze povzroči hudo anemijo, neimunski fetalni hidrops ali fetalno smrt. Vpliva tudi na srčno mišico, centralni živčni sistem in kosti ter najverjetneje lahko povzroči tudi kasnejši zastoj v nevrološkem razvoju pri otrocih. Ocenjujejo, da je 25–45 % nosečnic seronegativnih, zato je možnost sveže okužbe v nosečnosti velika. Okužbo z B19V pri nosečnici ugotavljamo z določanjem specifičnih IgM in IgG protiteles in v dvomu z določanjem virusne DNA z metodo PCR. Pri plodu okužbo z B19V zanesljivo ugotavljamo z določanjem virusne DNA v plodovnici. Pri sumu na okužbo pri plodu ali potrjeni okužbi plod tedensko ultrazvočno spremljamo v terciarnem centru. Ob prvih znakih anemije ali hidropsa pri plodu plod zdravimo z intrauterino transfuzijo. Za preprečevanje sveže okužbe z B19V v nosečnosti je potrebno o tveganjih za plod ozaveščati ženske in zdravstvene delavce. V prispevku so objavljena priporočila za obravnavo nosečnic s tveganjem za okužbo, s sumom na okužbo ali potrjeno okužbo z B19V.
Spremembe in dopolnitve “Pravilnika za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni”
Z dnem 31. 3. 2023 je bil v Uradnem listu Republike Slovenije (št. 39, stran 3472) objavljen Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni in stopi v veljavo petnajst dni po objavi v UL.
Pravilnik prinaša nekatere spremembe in dopolnitve, zato spodaj pripenjamo priporočila, smernice in strokovno literaturo z orodji, ki se nanašajo na relevantne dopolnitve.
!Novo! ZZZS pojasnila in odgovori na najpogostejša vprašanja
Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja, zmogljivostih, potrebnih za njegovo izvajanje, in obsegu sredstev za leto 2023
Neuradno obvestilo o storitvah
Preventivni pregledi v nosečnosti
Okužbe sečil v nosečnosti
Prepoznavanje odvisnosti, duševnih motenj in nasilja v obporodnem obdobju
- Priporočila za izvajanje presejalnih testov – PODN
- Vprašalniki
- Ostala literatura
Priročnik PODN
Depression and anxiety in women during pregnancy in Slovenia
Violence before pregnancy and the risk of violence during pregnancy;
Abuse of women in the healthcare system
Duševno zdravje v obporodnem obdobju – publikacija NIJZ
Presejanje za kromosomopatije
Sladkorna bolezen v nosečnosti
Streptokok skupine B
- Navodila za presejanje (Preprečevanje zgodnjih invazivnih okužb novorojenčka zaradi streptokoka skupine B – mikrobiološke metode za ugotavljanje nosilstva pred in po porodu)
- Ostala literatura (Ugotavljanje nosilstva bakterije Streptococcus agalactiae v nosečnosti – ali moramo v diagnostiki storiti naslednji korak; Prevalenca kolonizacije z bakterijo Streptococcus agalactiae pri nosečnicah v Sloveniji v obdobju 2013-214; Invazivne okužbe novorojenčkov z bakterijo Streptococcusagalactiae v Sloveniji, 2003-2013)
Testiranje za spolno prenosljive bolezni v nosečnosti
Druga priporočila, smernice in strokovna literatura so dostopni za člane ZPMS.
Klinična obravnava sladkorne bolezni tipa 2
Slovenske smernice za klinično obravnavo sladkorne bolezni tipa 2
26. poglavlje – Nosečnost
Avtorji: Draženka Pongrac Barlovič, Andrej Zavratnik, Lili Steblovnik
Prenesi datoteko:
Smernice
Stališče ZPMS o preventivnem zdravljenju nosečnic s povečanim tveganjem za preeklampsijo z nizkoodmernim aspirinom
Stališča pripravili: asist. Vesna Fabjan Vodušek, dr. med., prof.dr. Faris Mujezinovič, dr. med. in doc.dr. Tanja Premru Sršen, dr. med.
Stališča potrjena na strokovnem svetu ZPMS 04.05.2022.
Prenos dokumenta:
Strokovno stališče ZPMS o preventivnem jemanju aspirina 100 za prerepečevanje preeklampsije
Poročilo Europeristat 2018
Slovenska priporočila za ocenjevanje plodovih gibov s strani nosečnice in ukrepanje v primeru zmanjšanega gibanja ploda
Zmanjšana plodova aktivnost ali sprememba vzorca plodovega gibanja je lahko povezana s slabim perinatalnim izidom. Ugotaljali so, da je neustrezen odziv zdravnika- ginekologa in porodničarja ob srečanju z nosečnico, ki poroča o zmanjšanem gibanju ploda, dejavnik, ki prispeva k mrtvorojenosti. Vse nosečnice bi morale dobiti informacije o normalnem gibanju ploda. Priporočamo enotno podajanje informacij o spremljanju plodovih gibov, enotno metodo spremljanja gibov ploda (modificirano metodo »štej do deset«) in uporabo enotne tabele za beleženje plodovih gibov namenjene nosečnicam. Če je nosečnica v dveh urah naštela manj kot 10 gibov naj ne čaka, takoj naj se dogovori za pregled. Z izbranim ginekologom naj se dogovori za pregled tudi v primeru spremembe vzorca gibanja ploda in nenadnega pomembnega podaljšanja časa do naštetih 10 gibov, ki vztraja podaljšan več dni. Z anamnezo in kliničnim pregledom moramo odkriti nosečnice z večjim tveganjem za zaplete. Ob vsakem pregledu je potrebno izmeriti krvni tlak in izključiti proteinurijo, v nadaljevanju pregleda je potrebno ugotoviti ali je rast ploda primerna gestacijski starosti. Po 28 tednu nosečnosti je potrebno s pomočjo CTG ugotavljati ogroženost ploda. V primeru dejavnikov tveganja za intrauterino smrt ali zastoj rasti ploda, v primeru suspektnega CTG zapisa ter v primeru normalnega CTG zapisa ob vztrajanju slabšega gibanja ploda je potrebna UZ preiskava.
Avtorji: Vid Janša, Gabrijela Bržan Šimenc, Tanja Premru Sršen)
Razpis za raziskavo s področja perinatologije za nagrado Mojce Novak za leto 2022
Združenje za perinatalno medicino Slovenije (ZPMS) pri Slovenskem zdravniškem društvu bo na Novakovih dnevih 27-28. maja 2022 podelilo nagrado Mojce Novak za najboljšo klinično raziskavo s področja perinatologije. Nagrado, ki je namenjena študentom medicine in babištva ter specializantom ginekologije in porodništva, anesteziologije in pediatrije ter mladim babicam (do 5 let po diplomi), smo poimenovali po mladi zdravnici in raziskovalki, ki nas je po dolgotrajnem boju z boleznijo prezgodaj zapustila.
Kandidati naj pošljejo svoja dela na naslov martina.peclin@kclj.si do 15.4.2022. Dela morajo biti pripravljena v pisni obliki (do največ 2000 besed z največ eno sliko ali razpredelnico ali grafom), primerna za objavo v zborniku. Prispevek naj vsebuje ime avtorja in mentorja ter ustanovo le na prvi strani, na naslednjih straneh pa Naslov, Uvod z namenom, Materiale in metode, Rezultate, Razpravo, Zaključek in Literaturo;
Ocenila jih bo tričlanska strokovna komisija. Komisija bo ocenjevala strokovnost, jasnost, klinično uporabnost in odmevnost poslanih del. Najboljše delo bo nagrajeno s financiranjem izobraževanja s področja perinatologije (do 1500 eur, oz. glede na razpoložljiva sredstva) in bo predstavljeno na Novakovih dnevih v obliki predavanja. Vsa poslana dela, ki bodo ustrezala osnovnim kriterijem, bodo objavljena v zborniku.
Mag. Lili Steblovnik, dr. med.
Tajnica Združenja za perinatalno medicino pri SZD
Cepljenje nosečnic, žensk v času zanositve in doječih mater proti COVID-19
Cepljenje svetujemo:
- Nosečnice se lahko cepijo tekom cele nosečnosti.
- Doječe matere se lahko cepijo kadarkoli in ob tem ni potrebno prenehati z dojenjem.
- Ženske, ki načrtujejo nosečnost ali so v postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo (OBMP), se lahko cepijo, z zanositvijo ni potrebno čakati.Priporočamo cepljenje z mRNA cepivi.